Keyboardy Yamaha – srovnání 2022

U mnohých z Vás možná Ježíšek zvažuje, zda pod stromeček nepřinese klávesy. Vytvořila jsem proto srovnání modelů, které za sebe jako za lektora a muzikanta doporučuji.

Na úvod pár slov

Klávesy nejsou levná záležitost, ale pokud jsou na ně prostředky, nevyplatí se na nich příliš šetřit. Dobré, kvalitní a dobře funkčně vybavené klávesy budou sloužit roky.

Sama hraji na klávesy 17 let a za tu dobu jsem vystřídala dva keyboardy – první jsem dostala na Vánoce první rok mého hraní (jak tematické), druhé zhruba 8 let na to, jelikož jsem chtěla „víc“. Víc funkcí, zvuků, klapek, … Ale tyto druhé klávesy mám aktuálně asi 8 let a nemám v plánu je v blízké budoucnosti měnit, zcela mi dostačují.

Nutno ještě zmínit, že srovnávat zde budu klávesy z řady přenosné keyboardy. Ty mají všechny určité náležitosti, např. lehké plastové klapky, které se s akustickými kladívkovými nemohou rovnat. Zato je ale snadno přenesete z pokoje k vánočnímu stromečku, na prázdniny sbalíte k prarodičům…

Rozumím tomu, že první rok hraní nebudete pořizovat digitální piano za desítky tisíc. Co když to děti přestane bavit… Ale co když ne a budou chtít hrát více a lépe? 🙂

Na co se soustředím u kláves?

Při výběru kláves je dobré kromě vzhledu a barvy sledovat také pár faktorů:

  • Počet klapek
    – Nezdá se to, ale malé dětské klávesy s např. 37 klapkami brzy přestanou stačit. Optimálních pro hobby hru je 61 klapek, tj. 5 oktáv. To bude stačit i takovému střednímu virtuosovi.
  • Dynamika úhozu
    – Jinými slovy, jestli síla stisku klapky ovlivňuje to, jak hlasitě se tón ozve. Levnější klávesy dynamiku úhozu nemají a hráči již brzy zjistí, že je to problém. Proto klávesy bez dynamiky ani nedoporučujeme.
  • Složitost ovládání
    – Dost subjektivní položka, pod kterou jsem ale schovala pro mě (jako lektora) důležitý bod – značka kláves. V hodinách kláves se Vaše děti setkávají s modely značky Yamaha. Nehledě na model a cenovou relaci mají všechny Yamahy stejně pojmenované funkce, zvuky, doprovody… Mít doma klávesy zn. Yamaha je tak vhodné jak pro děti, tak pro lektora i pro Vás, jelikož co se děti v hodině naučí na klávesách naťukat, to dovedou i na svém domácím zařízení bez větších obtíží.

A pár bonusů, nad kterými je také dobré se zamyslet:

  • Připojení pedálu
    – Ačkoliv Vaše děti navštěvují hodiny kláves, dříve či později objeví také krásy klavírní hry – tedy hry bez puštěného doprovodu. A na tu se hodí mít možnost připojit pedál (sustain), kterým se ovládá délka znějícího tónu.
  • Připojení USB flash disku
    – U začátečníků není potřeba se touto funkcí příliš zabývat, pro mě to ale byla hlavní funkce, kvůli které jsem přecházela na nové klávesy. Pokud mají klávesy možnost připojit flash disk, znamená to, že si mohu v klávesách pouštět externí doprovody a písně, např. ty, které dostaly děti k notám. Můžu také nahrávat své písně (to lze většinou i bez flash disku) a ty pak nahrát na flash disk a přesunout je tak třeba do počítače, kde s nimi mohu dál pracovat.

Modely ke srovnání

Pro srovnání jsem vybrala 2 modely kláves zn. Yamaha, se kterými mám zkušenost a mezi kterými bych se jako Ježíšek rozhodovala.

  • Yamaha PSR-E373 – a obecně klávesy řady E3x3
  • Yamaha PSR-E463 – a obecně klávesy řady E4x3

Yamaha PSR-E373

Klávesy Yamaha PSR-E373, zdroj: kytary.cz

Klávesy modelové řady E3x3 (za x si dosaďte číslo aktuálního modelu) se označují za „školní“ modely a u nás tomu není jinak. Děti se s těmito klávesami setkávají na našich hodinách. (v některých učebnách máme také modely E413, rozdíl ale není velký)

Klávesy PSR-E373 bych doporučila všem, kteří to s hraním na hobby úrovni myslí vážně, chtějí kvalitní a dobře vybavené klávesy, ale nechtějí investovat příliš peněz.

Mají 61 klapek s dynamikou úhozu. Počet zvuků a doprovodů je velký – mají 662 zvuků, 205 doprovodů a 48 hlasou polyfonii (=naráz tedy může zaznít až 48 tónů).

Ke klávesám je možné připojit pedál i audio zařízení pomocí 3,5mm jacku – je tak možné pouštět hudbu např. z telefonu a k tomu hrát na klávesy.
Výstupy: 6,3 mm jack. Ke klávesám tedy lze připojit sluchátka za pomocí redukce, kterou dokoupíte snadno a levně.
Pomocí USB B kabelu je také možné klávesy připojit k počítači a využít je jako ovladač pro vytváření hudby v hudebních programech.


Nemají však vstup na flash disk.

Klávesy této modelové řady mají spoustu dalších funkcí, o kterých zde nepíšu a možná ani o všech nevím 🙂 Určitě však stojí za to pročíst si celý manuál a objevit všechny krásy tohoto nástroje.

Cenově se zde pohybujeme kolem 5500 Kč.

Pokud byste zvažovali model této řady, je vhodné se na e-shopech, ale i na bazarech podívat na starší modely, které mohou být cenově trošku přívětivější.

Starší modely, které také stojí za zvážení:

  • Yamaha PSR-E363
  • Yamaha PSR-E353
  • Yamaha PSR-E343
  • příp. také Yamaha PSR-E333, které však nejsou funkčně tak vybavené

Všechny tyto modely se liší o nějaký ten zvuk či funkci (čím starší, tím méně funkcí/zvuků, doprovodů), jsou ale srovnatelné.

Odkazy:

Yamaha PSR-E373 na webu Yamaha

Yamaha PSR-E373 na webu muziker.cz

Yamaha PSR-E463

Klávesy Yamaha PSR-E463, zdroj muziker.cz

Posledním srovnávaným modelem je model z řady E4x3 (za x opět dosaďte aktuální číslo). Zde jsem zvolila model, který není nejnovější – model E463 – protože aktuální model E473 je cenově trošku přemrštěný.

Klávesy E463 bych doporučila tam, kde se to s hraním myslí vážně, kde se jednou třeba budou nahrávat písničky (nebo vytvářet doprovody – to my lektoři občas musíme) a kde se na ně doma nebude jen prášit.

Klávesy této modelové řady máme taktéž na všech pobočkách jako lektorské klávesy a já mám jeden starší model dlouhé roky doma. To je ten, co bych neměnila.

Model E463 má opět 61 klapek, počet zvuků a doprovodů oproti předchozímu modelu trochu narostl (820 zvuků a 290 stylů), naráz může zaznít až 64 tónů.

Hlavní rozdíl je zde ve vstupech a výstupech.
Ke klávesám je možné připojit kromě pedálu, audio zařízení (přes 3,5 mm jack), zvukového výstupu přes 6,3 mm jack (sluchátka, bedny, …), USB B pro propojení s počítačem konečně také flash disk přes USB to device vstup!
Do kláves tak dostanete nové doprovody a písně, například ty naše z hodin, ale i jakékoliv jiné. Můžete také nahrávat své vlastní skladby a přenášet je dál, třeba mezi jiná zařízení.

Klávesy této modelové řady mají spoustu dalších funkcí, o kterých zde nepíšu a možná ani o všech nevím 🙂 Určitě však stojí za to pročíst si celý manuál a objevit všechny krásy tohoto nástroje.

Cenově se zde pohybujeme okolo 8500 Kč. Částka je to nemalá, ale investice se rozhodně vyplatí.

Opět se vyplatí poohlédnout se také po starších modelech:

  • Yamaha PSR-E453
  • Yamaha PSR-E443
  • Yamaha PSR-E433
  • další modely E423 a E413 jsou také skvělé, dobře funkčně vybavené a velmi kvalitní, nemají však vstup na flash disk
  • ve hře je také nejnovější Yamaha PSR-E473

Odkazy:

Yamaha PSR E-463 na webu Yamaha

Yamaha PSR E-463 na webu muziker.cz

TABULKOVÉ SROVNÁNÍ DŮLEŽITÝCH BODŮ


YAMAHA PSR-E373

YAMAHA PSR-E463
Počet kláves6161
Dynamika úhozuanoano
Počet zvuků622820
Počet doprovod. stylů 205290
Polyfonie4864
Vstupypedál, jack 3,5 mmpedál, jack 3,5 mm, mikrofonní vstup
Výstupyjack 6,3 mm jack 6,3 mm
USB to hostano (USB B)ano (USB B)
USB to deviceneano (USB A – flash disk)
Rozměry
(Š x V x H)
945 x 118 x 369 mm992 x 136 x 404 mm
Hmotnost4,6 kg7 kg
Napájeníadaptér 12V
/baterie 6x AA
adaptér 12V
/baterie 6x AA
Obsah baleníadaptér, notový stojan, manuáladaptér, notový stojan, manuál
CENAcca 5500 Kčcca 8500 Kč

Kde klávesy koupit

Vlastně kde chcete. Otázkou je spíše kdy, jestli je chce Ježíšek přinést na Vánoce. A na to je odpověď jednoduchá – co nejdříve. Před Vánoci je mnohdy o klávesy nouze, distributoři nestíhají a sklady jsou prázdné. Pokud máte možnost velkou krabici někam schovat, klidně bych klávesy pořídila už nyní.

V dnešní době je spousta hudebních e-shopů, na kterých můžete nakoupit. kytary.cz, muziker.cz, …
Nebo se můžete poptat u nás ve Zlíně v Hudebním kutlochu 🙂 kytaryzlin.cz

A jak jsem již psala, za pokus stojí také poohlédnout se po bazarech a adoptovat klávesy, na které se jinde jen prášilo.

Tipy na další klávesové dárky

Pokud by byl Ježíšek letos velmi hudebně naladěn a chtěl by přinést „ještě něco“, zde je pár tipů na to, co se může ke klávesám hodit:

Stojan na klávesy

Klávesový stojan Soundstation, zdroj kytary.cz

V případě, že máte místo, kde mohou klávesy stát, je dobré pořídit k nim stojan. Co si budeme, když je mají děti na očích, chce se jim trénovat více, než pokud hře jedné písničky předchází vytahování kláves zpoza skříně, zapojování a následný úklid.

Jaký stojan pořídíte je jen na vás, já bych volila stojan s dvojitou podpěrou (jako na fotografii), který je velmi stabilní a odolný.

Kromě stojanu můžete pořídit také stoličku ke klávesám. Tu ale nevnímám jako příliš potřebnou, výškově nastavitelná židle či stolička z Ikei ji snadno nahradí.

Redukce na sluchátka

Redukce MOZOS, zdroj kytary.cz

Redukce, díky které připojíte do té „velké“ díry v klávesách „malý“ konektor sluchátek je k nezaplacení. A to nejen pro děti, které si mohou navenek neslyšně zkoušet všechny zvuky kláves (které bych po 150. poslechu zařadila do kategorie otravné), ale hlavně pro všechny okolo, kteří budiž těchto zážitků ušetřeni.

Tato redukce má na jedné straně velký 6,3 mm jack, který patří do kláves, do díry s nápisem phones/output. Do ní potom připojíte klasická sluchátka s 3,5 mm jackem a děti tak mohou hrát neslyšně po celý den.

A když už jsme u těch sluchátek…

Sluchátka

Sluchátka, zdroj lidl.cz

Sluchátka doma nejspíš máte a při koupi redukce tak máte vyhráno.

Připomínám ale, že ke klávesám není možné připojit dnes velmi oblíbená bezdrátová sluchátka. Technicky by to tedy provést šlo, ale nedělá se to, protože při bezdrátovém přenosu zvuku může vznikat malé zpoždění mezi zmáčknutím klapky a ozvou zvuku, které je při hře nežádoucí.

Na „takové to domácí hraní“ nejsou potřeba sluchátka za tisíce, dobře postačí nějaká třeba z Lidlu. A jestli to budou sluchátka přes hlavu, nebo pecky do uší, to je na preferenci Vaší a Vašich dětí.

Sustain pedál

Sustain pedál STAGG, zdroj kytary.cz

Když už tak hezky zapojujeme to příslušenství do kláves, hodí se mi zde zmínit také pedál-sustain. Pro začátečníky nic potřebného, ale výhledově se může hodit.

Lampička ke klávesám

Lampička K&M, zdroj kytary.cz

Aby nebylo potřeba rozsvěcovat všechna světla v domě, ale zároveň se mohlo trénovat i v zimě, kdy se brzy stmívá. Lampička se pomocí klipu uchytí na stojan na noty a bude tak o jednu výmluvu, proč se nemohlo trénovat méně 🙂

Lampička není nic, bez čeho by se nedalo přežít, ale dá se sehnat poměrně levně a využijete ji i třeba u čtení.

Pro tvořivé – přehoz na klávesy

Ušitý přehoz na klávesy, zdroj pinterest.com

Poslední tip je pro tvořivé, jako jsem já 🙂 Aby se na klávesy neprášilo, je dobré je něčím zakrývat. A proč to něco kupovat, když můžu přehoz ušít. Stačí koupit půl metra látky v plné šíři (třeba bavlněné plátno nebo fleece), vystřihnout obdélník, co pokryje celé klávesy, začistit okraje a je hotovo. A navíc tak můžete klávesy barevně sladit s pokojíčkem 🙂